156 kilometrów od Torunia w miejscowosci Arkadia mieści się mieści się ogród romantyczny w stylu angielskim założony przez Helenę z Przeździeckich (1753–1821), żonę Michała Hieronima Radziwiłła, właściciela pobliskiego Nieborowa.
Głównym projektantem Arkadii był Szymon Bogumił Zug, część projektów była autorstwa Jana Piotra Norblina, Aleksandra Orłowskiego, Józefa Sierakowskiego, a później Henryka Ittara.
Do zakładania ogrodu księżna przystąpiła w 1778 roku, a rozwijała go i komponowała do swojej śmierci.
Budowle powstałe w parku to między innymi:
Grota Sybilli
Domek Gotycki
Łuk Kamienny (Łuk Grecki)
Dom Murgrabiego
Świątynia Diany (z plafonem J.P. Norblina Jutrzenka)
Akwedukt
Przybytek Arcykapłana (z płaskorzeźbą G. Staggi Nadzieja karmiąca Chimerę)
Mur z Hermami
Cyrk
Przez park przepływa rzeczka Skierniewka, która tworzy staw z dwiema wyspami.
W 1945 Park w Arkadii wraz z pobliskim zespołem parkowo-pałacowym w Nieborowie stały się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. [WIKIPEDIA]
Bilet łączony na zwiedzanie obu obiektów (park i oddalony o 4 km pałac z ogrodem) to kosztuje 30 zł. Moim skromnym zdaniem warto. W obu lokalizacjach znajdziemy też małe kawiarnie a przy pałacu też budkę z goframi. Czas zwiedzania całości to max 3 godziny.
W pałacu dodatkowo możemy zapoznać wystawą obrazów i kosztowności królewskich rodu Radziwiłłów i kilkoma fantami zdobytymi na hetmanach tureckich.
Ciekawostką w pałacu jest klatka schodowa wyłożona porcelitowymi kafelkami. Jest ich kilka, o ile nie kilkanaście tysięcy. Każdy z nich jest ręcznie malowany i przedstawia inną scenkę rodzajową z życia folwarku. Cały rozmach jest spowodowany tym terenie posiadłości mieściła się fabryka ręcznie zdobionego fajansu.
W pałacowych ogrodach możemy też zwiedzić palmiarnie oraz skwery tematycze i zobaczyć owocujące w naszych warunkach drzewa cytrynowe
Miejsce w sam raz na niedzielny, jednodniowy wypad.