Od dwóch miesięcy używam do jazdy motocyklem butów Niemieckiej marki Daytona o nazwie Roadstar GTX.
Do zakupu skłonił mnie fakt dobrych opinii o tych butach oraz porażka w deszczu moich poprzednich Falco na wyprawie w Norweskich górach. Podróżując po Norwegii zaobserwowałem kilkakrotnie na nogach innych motocyklistów podróżników właśnie te buty. Tam na przemian pada, jest słońce, jest zimno, jest ciepło więc wymagania do odzieży są dość duże jeżeli nie chcemy się ciągle zatrzymywać i zmieniać poszczególnych jej elementów w tym ochraniaczy na buty.
Na uwagę zasługuje fakt, iż buty robione ręcznie z dużą starannością, wobec czego otrzymujemy produkt naprawdę dopracowany w szczegółach. Muszę stwierdzić, iż na swoje czekałem około miesiąca. Przyczyną takiego stanu rzeczy był fakt, iż buty na półkach w sklepie występowały w pełnej rozmiarówce lecz Daytona w każdym rozmiarze posiada jeszcze trzy rozmiary podbicia, które należy sprecyzować. Te na półkach sklepowych są zazwyczaj standardowe, ja natomiast potrzebowałem tych z wyższym podbiciem. Nie znam producenta obuwia motocyklowego który oferowałby taki wariant. A muszę stwierdzić, że strasznie ułatwia to wkładanie i zdejmowanie dość dopasowanego buta.
Co do samej konstrukcji to na pierwszy rzut oka widać, iż buty są wysokie zapinane na dwa zamki i szczególnie nie wyróżniają się od innych z wyjątkiem....., że same w sobie są brzydkie - biorąc pod uwagę np. takie SIDI.
Jednak ich zaletą nie jest uroda, a potwierdzana przez innych użytkowników wysoka przydatność w podróżach motocyklowych przy zmiennych warunkach atmosferycznych.
W początkowym użytkowaniu buty były dość niewygodne - takie twarde (wręcz uciskające), ale z czasem dopasowały się, a system rzepów na tylnej części buta pozwolił dopasować buta do łydki.
Wewnątrz bardzo miła i przyjemna tkanina na bazie gore-texu. Wkładając nogę do środka zawsze mam wrażenie, że wkładam nogę do buta z górnej półki.
Wszystko zapinane na zamki po obu stronach, które świetnie pracują, a co do tego miałem duże obawy mając doświadczenie z innych butów. Dwa zamki powodują, iż można naprawdę bardzo komfortowo zakładać i zdejmować te buty.
Użytkując buty na początku były dość niewygodne, gdyż uciskały tu i ówdzie ale po kilku przejażdżkach i spacerach ułożyły się i nie wyobrażam sobie przesiadki na inne. W butach ma się ważnienie, że są dobrze dopasowane i okalają całą stopę z łydką. Ma się wrażanie bezpieczeństwa przy jednocześnie miłym uczuciu od zastosowanej wewnątrz tkaniny. Podczas chodzenia są dość sztywne jednak dają możliwość miękkiej pracy. Dość masywna podeszwa daje poczucie stabilizacji.
Jechałem w nich w deszczu przy temperaturze 7 st. C i stopa była sucha, a w pojedynczej skarpecie nie narzekałem na chłód. Wprawdzie przejechałem w tym deszczu około 35 km lecz nic nie wskazywało aby stan suchości stopy miał się zmienić. Dziś przejechałem w nich jednorazowo bez deszczu około 80 km również przy tej temperaturze i stopa czuła się komfortowo. Mogę ponownie podkreślić przyjemne uczucie od strony tkaniny która miło okala łydkę - daje się to odczuć. Jednak przy niższych temperaturach w dalszej podróży założyłbym już grubsze skarpetki lub drugą ich parę.
W trakcie czytania opinii na temat tych butów przeczytałem opinię z testu, w którym but zamoczony do 3/4 wysokości nie przemókł. Po wykonanych jazdach jestem skłonny dać wiarę temu stwierdzeniu. Ponadto but ma wytrzymywać duże przebiegi, co w moim wykonaniu nie jest trudne, zatem w przyszłym sezonie zobaczymy ile w tym prawdy
W opiniach przeczytanych na innych serwisach użytkownicy stwierdzają, że są ciężkie, jednak ja nie potwierdzę tej opinii. Wszystko jest adekwatne do solidnej budowy buta.
Niestety nie jeździłem w nich w upałach, a zatem nic na ten temat nie napiszę. Jednak stan ten potrwa wyłącznie do pierwszych wakacji
Końcowo muszę wskazać, że buty kosztowały 1250 PLN, zatem ich górnopółkowość została potwierdzona również ceną. Jednak po przemarznięciu w deszczu podczas wyprawy w Norwegii bez wahania zakupiłem je. Daleko od domu w trudnych warunkach suche i ciepłe stopy są wiele warte, o czym producent tych butów zapewne doskonale wie
Podsumowując:
zalety:
1. solidność budowy,
2. sztywność przy zachowaniu miękkich ruchów po ułożeniu butów,
3. wodoszczelność,
4. możliwość regulacji rzepami,
5. możliwość zamówienia butów z różnym podbiciem,
6. zastosowanie dobrych gatunkowo materiałów,
7. wytrzymałość eksploatacyjna wskazywana w sieci przez innych użytkowników,
wady:
1. buty są drogie lub jak kto woli trzeba dać za nie dużo pieniędzy (myślę, że warto),
2. w pierwszej fazie użytkowania (około tygodnia) buty potrafią uciskać, co mija po dopasowaniu się,
Jak coś mi się przypomni to dopiszę, proszę o pytania to odpowiem. Natomiast test ciągle trwa i w miarę czasu będę dopisywał więcej.